You are here: Home > Imprezy kulinarne

Imprezy kulinarne

Bardzo ważnym elementem produktu turystycznego są imprezy o charakterze kulinarnym, tworzące jego tożsamość. Kuchnia pogranicza, podobnie jak swoista mieszanka kulturowa, ukształtowała się w warunkach  burzliwej historii tego regionu.
W poznaniu regionalnych smaków pomagają organizowane w Ełku, Gołdapi, Olecku imprezy. Różnorodnośćwydarzeń to gwarantowana satysfakcja ich uczestników.

 

Organizujące je samorządy oraz ich jednostki skoordynowały swoje działania tak, by miłośnicy sztuki kulinarnej nie musieli rezygnować z jednego na rzecz drugiego. Tak powstał produkt turystyczny pod wspólną nazwą „Rozsmakuj się”. Rozsmakuj się  [1.4 MB]

Miasto Ełk nazywane jest kulinarną stolicą Mazur. To właśnie w tym mieście poznać można wszystkie smaki Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Ełku promowane są potrawy, do przygotowania których wykorzystuje się naturalne produkty regionu, głównie ryby i owoce leśne. Tutaj można poznać walory kulinarne ziemniaka, skarby jezior, sposoby ich przygotowania i dowiedzieć się, jak odżywiać zdrowo. W Ełku co roku organizowane są cykliczne imprezy kulinarne: Konkurs o Chochlę Prezydenta, Podróż ze smakiem, Frutti di lago oraz Festiwal Kartofla, które cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów.

Gołdapskie Święto Jajka obchodzone jest w sierpniu. To impreza z mnóstwem konkursów, w których główną rolę odgrywa jajko i jego degustacja. Łapanie surowego jajka, obieranie i układanie ich na czas oraz przygotowanie potraw z jajek – to konkurencje proponowane na tę okazję. Dodatkową atrakcją jest loteria dla widzów, w której każdy los wygrywa.

Olecko Olecko, miasto położone w samym sercu regionu EGO SA promuje naturalne, tradycyjne produkty regionalne. Tutaj na nowo odkrywa się walory smakowe, zdrowotne i odżywcze mleka oraz produktów mleczarskich. Olecko to miejsce, w którym spróbować można najlepszej zupy mlecznej i najpyszniejszego sernika. Swoje popisowe dania prezentują profesjonaliści oraz amatorzy sztuki kulinarnej i cukierniczej.

Regionalne Święto Mleka i Miodu w Olecku
Mleko, jego walory zdrowotne i produkty mleczarskie promowane będą w Olecku po raz trzeci. To cykliczna impreza organizowana w sierpniu. W konkursowe szranki stają gospodynie domowe, ekipy kucharzy, lokalne restauracje i cukiernie z regionu. Święto Mleka to również degustacje regionalnych produktów mleczarskich oraz kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych.


Suwałki od wielu lat kuszą turystów poszukujących ciekawych smaków. Tu można poznać smaki kuchni regionalnej i spróbować smakołyków przygotowywanych tylko na wyjątkowe okazje. Prezentacje dań charakterystycznych dla Suwalszczyzny uatrakcyjniają występy zespołów folklorystycznych. Wydarzenia promujące suwalskie kulinaria są okazją do spotkań z ludowymi artystami.

nach oben